کاربرد ربات انسان نما و هوش مصنوعی در علوم توانبخشی

5/5 - (2 امتیاز)
صفحه اصلی » کاربرد ربات انسان نما و هوش مصنوعی در علوم توانبخشی

کاربرد ربات انسان نما و هوش مصنوعی در علوم توانبخشی

امروزه به کارگیری علم رباتیک، هوش مصنوعی و انواع ربات‌ ها در بیمارستان‌ها و مراکز خدمات درمانی رو به افزایش است. در این میان شرکت رباتیک inrobic با استفاده از ربات انسان نما و هوش مصنوعی خدمات توانبخشی بازی محور ایجاد کرده است که می‌تواند در مراکز سلامت و منازل به کار گرفته شود.

سیستم توانبخشی هوشمند از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

پلتفرم هوشمند این شرکت از چهار مولفه تشکیل شده است:

  • ربات انسان نمای NAO که می‌تواند با بیماران تعامل کند.
  • سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی که به سنسورهای ۳ بعدی مجهز است. این سیستم علاوه بر کمک به کنترل ربات، موقعیت بیماران و حرکاتشان را نیز شناسایی می‌کند.
  • نرم افزاری که کادر پزشکی برای تنظیم و پیگیری جلسات درمانی از آن استفاده می‌کنند.
  • سیستم ذخیره سازی ابری که شامل اطلاعات و تحلیل تمام پروسه‌های توانبخشی بیماران می‌باشد.

تعامل با ربات انسان نما چه تاثیری در توانبخشی بیماران دارد؟

هدف این گروه ایجاد سرویس توانبخشی با استفاده از فعالیت‌های مبتنی بر تقلید و یک سری از تمرینات بدنی است. تمام اطلاعات اخذ شده توسط سنسورها و گزارش‌های تیم درمانی در داخل سیستم ذخیره سازی ابری نگهداری و تفسیر می‌شوند. بنابراین می‌توان روند جلسات درمانی را به صورت هوشمند مورد پویش قرار داد. برآورد می‌شود که مزایای استفاده از این سیستم هوشمند و ربات انسان نما به ارتقای جلسات درمانی کمک کند.

از مزایای این سیستم توانبخشی هوشمند می‌توان به تاثیر آن در جلسات درمانی کودکان اشاره کرد. برای کودکان، تعامل با ربات مانند بازی با اسباب‌بازی می‌باشد. این امر باعث می‌شود تا کودکان حس رفتن به بیمارستان را نداشته باشند. بلکه حس می‌کنند که برای بازی کردن با ربات ها به مرکز درمانی آمده‌اند و این به انجام بهتر پروسه درمانی کودکان کم سن کمک می‌کند.

همچنین این پلتفرم می‌تواند در خانه نیز به عنوان سرویسی برای ارائه خدمات توانبخشی از راه دور و برای ارتقای کیفیت زندگی سالمندان یا کودکان مورد استفاده قرار گیرد.
در حال حاضر بیمارستان ملی اسپانیا اولین مرکز پزشکی است که از هوش مصنوعی و ربات‌ های انسان نما برای توانبخشی کودکان آسیب دیده نخاعی بهره می‌برد.

5/5 - (2 امتیاز)
مطالب مرتبط بیشتر
Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات