ربات خدمتکار

آموزشی | 0 نظر | ۳۰ مرداد ۱۳۹۹
4.5/5 - (10 امتیاز)
صفحه اصلی » ربات خدمتکار

ربات خدمتکار

ربات انسان نما

یک روز سرد زمستانی را تصور کنید که بعد از کار به خانه می‌رسید درب خانه را باز کرده و می‌بینید زمین خانه تمیز و براق است. کفش‌هایتان را در می‌آورید و وارد خانه می‌شوید. فرش‌های خانه هیچ گرد و خاکی ندارند و نیازی به تمیزکاری نیست. به اتاق می‌روید تا لباس راحتی بپوشید لباس‌ها، تمیز و مرتب و آماده پوشیدن هستند. بعد از تعویض لباس به سمت غذا خوری می‌روید. غذایی گرم و خوشمزه میل می‌کنید و بدون اینکه سفره را جمع کنید به سمت نشیمن می‌روید. بر روی مبل نشسته و چای میل می‌کنید، چایی که هیچ زحمتی برای درست کردن آن نکشیده‌اید.

شاید فکر کنید خیلی رویایی یا ایده آل گرایانه باشد اما ربات‌هایی طراحی و ساخته شده‌اند که می‌توانند کارهای شما را انجام دهند که به آنها ربات خدمتکار می‌گویند. در ادامه چهار مدل از ربات های خدمتکار را به ترتیب زیر معرفی می‌کنیم :

۱- جاروی رباتیک
۲- خشک شویی رباتیک
۳- ربات آشپز
۴- ربات چای ساز

جارو رباتیک چیکار می‌کنه؟

جاروبرقی رباتیک

هنگامی که وارد خانه می‌شوید و زمین خانه تمیز است و فرش‌ها هیچ گرد و خاکی ندارند به خاطر جاروی رباتیک است که هم می‌تواند جارو کند و هم تی بکشد. این ربات خدمتکار مدل‌های متنوعی دارد و از آن دسته ربات‌هایی است که به صورت گسترده در دسترس عموم قرار دارد.

جارو رباتی چطور کار می‌کنه؟

جاروهای رباتیک با استفاده از رادار لیدار نقشه‌ی خانه را ترسیم کرده و بر اساس آن تمام نقاطی که تمیز نشده را تمیز می‌کنند. زمانی که شارژشان در حال تمام شدن باشد با استفاده از همین نقشه به محل شارژ باز می‌گردند و در هنگام شارژ شدن علاوه بر تخلیه مخزن زباله اگر قابلیت تی کشیدن داشته باشند مخزن آب را تخلیه کرده و پدهای تی را می‌شویند. یعنی تمام فرآیند تمیز کردن کف خانه توسط این ربات خدمتکار انجام می‌شود و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هر ماه یا دو ماه یکبار مخزن زباله‌ی اصلی این ربات را از آن خارج کنید.

چطوری جارو برقی رباتیک بسازیم؟

برای ساختن جارو برقی رباتیک باید توانایی کارهای فنی داشته باشید و بعد از کسب کردن دانش لازم با استفاده از ابزار مناسب شروع به ساخت جارو برقی رباتیک خودتون بکنید. برای مثال ما در طرح درس‌های کلاس‌های رباتیک خودمون مراحل ساخت یک جارو برقی رباتیک با مزه رو داریم که فیلمشو براتون میزاریم.

لباس‌ها چطوری شسته میشن؟

خدمتکار رباتیک ماشین لباسشویی

شاید فکر کنید هیچ رباتی وجود ندارد که لباس‌های شما را بشوید، اتو کند و تا شده تحویل شما دهد. همانطور که شما زمان زیادی را برای شست و شوی لباس‌هایتان صرف می‌کنید مهندسان رباتیک هم با این مشکل مواجه بوده‌اند برای همین ربات‌های مختلفی برای اینکار طراحی شده‌اند. ولی تعداد کمی از این ربات‌ها برای خرید در دسترس هستند.

برای مثال شرکت پاناسونیک نمونه‌ای کاربردی را تولید کرده که ویدیو عملکرد آن را برای شما قرا می‌دهیم.

ربات خدمتکار که غذا درست کنه هم داریم؟

سر آشپز رباتی

چای ساز رباتیک می‌تونه چای سنتی درست کنه؟

ربات خدمتکار چایساز رباتیک

بله، مزیت استفاده از ربات‌ها این است که ربات‌خدمتکار کارها را به گونه‌ای انجام می‌دهد که بسیار شبیه به انسان است و هرطور که صاحبش بخواهد کارها را تکمیل می‌کند. در مورد درست کردن چای باید بگوییم که هرچند تنوع چای‌ها بسیار زیاد است و روش‌های دم کردن مختلفی برای آن وجود دارد.

اما تنوع برنامه‌ها و الگوریتم‌های برنامه‌نویسی باعث شده تا هرنوع چای را که بخواهید ربات‌ها برایتان آماده می‌کنند.

یکی از دانش‌آموزان پر استعداد پیشروبات به نام ایلیا قائدعلی، با استفاده از قطعات موجود در پک KAI Robot و همچنین استفاده از مطالب فنی که در کلاس‌های آموزش رباتیک آموخته است، ربات جالبی ساخته که می‌تواند بدون دخالت شما، برایتان چای سرو کند. ما به ایلیا پیشنهاد می‌کنیم تا به ربات خود، یک سیستم حرکتی نیز اضافه کند تا بتواند در کل محیط خانه حرکت کند.
                                                 (راستی شما نظری برای سیستم حرکتی این ربات دارید؟)

4.5/5 - (10 امتیاز)
مطالب مرتبط بیشتر
Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات