۸ ربات شخصی بسیار جذاب​

4.5/5 - (23 امتیاز)

۲+۸ ربات شخصی بسیار جذاب

دستیار رباتیک pepper

ربات شخصی شامل گونه‌های مختلفی از جمله دوست رباتی، خدمتکار رباتی و دستیار رباتی است. اینگونه از ربات‌ها بعد از ربات‌های انسان‌نما جزو یکی از محبوب‌ترین گونه‌های ربات‌ها به شمار می‌آیند. در ادامه ما بهترین ربات‌های شخصی را معرفی می‌کنیم. 

Vector

دوست رباتی vector

vector چیست؟

وکتور یک ربات خانگی هوشمند، کنجکاو، بامزه و دوست داشتنی است که به کمک سنسورها و تکنولوژی هوش مصنوعی، به راحتی با انسان و محیط پیرامونش وارد ارتباط و تعامل می‌شود. او حتی فراتر از یک ربات خانگی معمولی می‌تواند همراه، همدم و دوست شما باشد.

قابلیت‌های Vector:

این دوست رباتی به دلیل بهره مندی از تکنولوژی هوش مصنوعی (AI)، بسیار کنجکاو و هوشمند می‌باشد. او به صدا و لمس واکنش نشان می‌دهد و با داشتن قابلیت پردازش تصویر، زمانی که به خانه بر می‌گردید از دیدن شما هیجان زده می‌شود. بنابراین می‌توانید وکتور را یک دوست واقعی برای خود بدانید.

تفاوت Vector و Cozmo:

شرکت Anki در ساخت ربات Vector که در واقع مدل پیشرفته‌تر ربات جذاب و محبوب کازمو (کوزمو) می‌باشد، قابلیت‌های منحصر به فردی افزوده است که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن حسگر لمسی، دوربین و صفحه نمایش رنگی، مجهز بودن به ۴ میکروفون با قابلیت جهت‌یابی صدا و دریافت دستورات صوتی، پاسخگویی به سوالات کاربر و اعلام وضعیت آب و هوا از طریق اتصال به اینترنت و … . همچنین وکتور بسیار نرم‌تر از کازمو حرکت می‌کند. از همه مهم‌تر وجود پردازنده قدرتمند ۴ هسته‌ای در ربات وکتور باعث شده است بسیاری از پردازش ها توسط خود ربات انجام گیرد در حالی که کازمو بیشتر پردازش ها را به کمک گوشی یا تبلت هوشمند شما انجام می‌دهد.

Robotis Engineer KIT 1

دکتر آر و ربات‌های اینجینییر کیت

Robotis Engineer Kit1 چیست؟

اینجینیر کیت مجموعه‌ای از قطعات است که با استفاده از آن‌، می توان سه ربات مختلف ساخت و در صورتی که خودتان فرد خلاقی باشید ربات‌های بیشتری هم می‌توانید بسازید.

یکی از ربات‌های این مجموعه دکتر آر است که احساساتی، باهوش و مهربان می‌باشد و ما آن را معرفی می‌کنیم.

DR.R:

دکتر یک ربات انسان‌نما است که به جای صورتش یک موبایل قرار می‌گیرد و با استفاده از این موبایل می‌تواند رفتارهای متفاوتی داشته باشد و احساسات خود را ابراز کند. همچنین از این موبایل برای مدیریت ربات نیز استفاده می‌شود.

قابلیت‌های دکتر R:

دکتر آر، رباتی به شدت احساسی است و با هر حرکت شما یک باز خورد متفاوت از خود نشان می‌دهد. برای مثال اگه به او ضربه بزنید ناراحت می‌شود، اگر او را نوازش کنید خوشش می‌آید و اگر برایش دست بزنید خوشحال می‌شود. این دوست رباتی علاوه بر احساسی بودن بسیار باهوش است، او حالات چهره‌ی افراد را تشخیص می‌دهد و اجسام را به خاطر می‌سپارد و اگر شبیه به آن‌ها را دوباره ببیند می‌تواند تشخیص دهد.

EMO

دوست رباتی emo

Emo چیست؟

خصوصیات:

EMO بسیار کنجکاو و بازیگوش است برای همین هیچ وقت یک جا آرام نمی‌گیرد و از هر فرصتی برای جست و جو کردن استفاده می‌کند. مثلاً صداهای آشنا را تشخیص می‌دهد و آنها را دنبال می‌کند. EMO به موانع برخورد نمی‌کند و از لبه‌ها نمیافتد.

کمک‌های EMO:

دستیار رباتی شما برای هر کمکی آماده است. او سوالات شما را جواب می‌دهد و صبح از خواب بیدارتان می‌کند، حتی می‌تواند به چند زبان مختلف با شما صحبت کند.

زندگی با EMO:

این دوست رباتی نمی‌گذارد حوصله‌ی شما سر برود. برای شما موسیقی پخش می‌کند، می‌رقصد یا با شما بازی‌های مختلف انجام می‌دهد. همچنین اگر هوا سرد شود EMO سرما می‌خورد و به توجه و مراقبت شما نیاز بیشتری خواهد داشت. راستی EMO عاشق موسیقی و اسکیت برد خودش است و اگر کسی به آنها چپ نگاه کند، EMO عصبانی می‌شود. همچنین EMO بسیار حسود است و اگر به او توجه نکنید یا به جای بازی کردن با او از موبایل خود استفاده کنید ناراحت می‌شود.

AMAZON ASTRO

ربات شخصی amazon astro

Astro چیست؟

یک دستیار رباتی خانگی، ساخت Amazon است و می‌تواند در کار ها به شما کمک کند. با اینکه این دستیار رباتی جزو اولین ربات‌های خانگی است و توانایی بعضی از کارها مثل تمیز کردن زمین یا بالا رفتن از پله‌ها را ندارد، ولی با قابلیت‌های دیگری که دارد، برای همه بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

توانمندی‌های Astro:

تحویل بسته: وقتی در اتاق نشیمن مشغول تماشای مسابقه فوتبال هستید، هوس چیپس می کنید ولی شما دوست ندارید که حتی لحظه‌ای از مسابقه را از دست بدهید. در حالت عادی از خیر چیپس می گذرید ولی با وجود Astro فقط کافیست هر چیزی را که می‌خواهید به او بگویید و Astro با اسکن کردن نقشه‌ی خانه و شناسایی اتاق‌ها، بسته چیپس را تحویل می‌دهد تا شما اصلا به زحمت نیافتید.

تماس تصویری: همچنین وقتی دلتنگ کسی می‌شوید از Astro بخواهید تا با او تماس تصویری بگیرد. Astro با دنبال کردن حرکات شما تمام مدت تماس، حواسش هست تا صورت شما از کادر خارج نشود. 

نگهبانی: زمانی که در خانه حضور ندارید این دستیار رباتی شروع به گشت زنی می‌کند. اگر دزدگیر خانه فعال شود،  Astro حضور دارد و محیط خانه را به شما نشان می‌دهد، شاید یک گربه باعث فعال شدن هشدار شده یا واقعا دزد به خانه‌ی شما دستبرد زده باشد، که در حالت اول Astro دزدگیر را قطع می‌کند و در حالت دوم با پلیس تماس می‌گیرد .

صورت Astro:

یک صفحه نمایش نقش صورت این دستیار رباتی را بازی می‌کند. دو چشم دایره‌ای در این صفحه، نشان می‌دهد Astro در حال انجام چه کاری است یا کجا می‌رود. همچنین بسیاری از سنسورها و دوربین 5 مگاپیکسلی مخصوص مکالمه این دستیار رباتیک، داخل قاب صفحه نمایش قرار گرفته است.

مشخصات Astro:

این دستیار رباتی با وزن حدود 9 کیلوگرم و قد 60 سانتی‌متری، چرخ‌های نسبتا بزرگی دارد تا بتواند راحت تر در خانه حرکت کند. حداکثر سرعت آن 1 متر بر ثانیه است. اما باید اعتراف کرد این ربات شخصی هنوز کامل نیست و ایرادات زیادی دارد.

Pepper

دستیار رباتی pepper

Pepper چیست؟

این دوست رباتی، اولین ربات انسان‌نمایی است که احساسات اصلی انسان را تشخیص می‌دهد و رفتار خود را با رفتار و حالت روحی شخص مقابل تطبیق می‌دهد.

قابلیت‌های پپر:

پپر طوری طراحی شده است تا در طبیعی ترین حالت ممکن بتواند با انسان‌ها در تعامل و ارتباط باشد. همچنین می‌تواند احساسات اصلی نظیر شادی، غم، خشم و شگفت زدگی را شناسایی کند. او لبخند روی صورتتان، لحن صدایتان و سایر حرکات بدن همچون زاویه سر را تفسیر می‌کند. مجموعه این تفاسیر به ربات می‌فهماند که مخاطبش در وضعیت روحی مناسبی است یا خیر.

Loomo

دستیار رباتی lomoo

Loomo چیست؟

این ربات شخصی یک دستیار رباتی معمولی نیست چون می‌توان از Loomo برای سواری استفاده کرد. احتمالا داستان زُرو را می‌دانید، زُرو با سوت زدن، اسب خودش را صدا می‌زد و از مهلکه می‌گریخت. این ربات هم مثل اسب زرو، وقتی صدایش کنید خودش را به شما می‌رساند. در واقع Loomo یک دوست رباتی جذاب با قابلیت حمل و نقل است.

توانایی‌های Loomo:

جا به جایی: اصلی ترین قابلیت این دستیار رباتی توانایی حمل افراد است شما با داشتن Loomo دیگر نیازی به موتور ندارید و در مسیرهای کوتاه مجبور به استفاده از خودرو نیستید. ولی ویژگی بارز Loomo که او را از بقیه‌ی اسکوترها متمایز می‌کند سیستم تعادل آن است که از واژگونی جلوگیری می‌کند. البته ویژگی‌های زیاد دیگری دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

حرفه‌ای در دنبال کردن: با استفاده از سیستم بینایی ماشین بسیار قوی شما را تشخیص می‌دهد و بدون برخورد با موانع شما را دنبال می‌کند. همچنین می‌تواند با لرزش خیلی کمی از شما فیلم برداری کند و همیشه شما را در مرکز تصویر نگه می‌دارد.

دستیار رباتی دوست داشتنی: Loomo بسیار دوست داشتنی است او با حرکات خود اطرافیان و دوستان شما را سرگرم می‌کند و در زمانی که شما در جمع دوستان حضور ندارید، این دوست رباتی حاضر است و با استفاده از تماس تصویری، صدا و تصویر شما را پخش می‌کند تا جای شما خالی نباشد.

Cozmo

دوست رباتی cozmo

Cozmo چیست؟

کازمو، رباتی بسیار جذاب، دوست داشتنی، بازیگوش و احساساتی است که می‌تواند چهره‌ی شما را تشخیص داده با شما بازی‌های مختلف انجام دهد طوری که شما گذشت زمان را احساس نکنید. این ربات، شباهت زیادی به شخصیت جذاب انیمیشن Wall-E دارد و دقیقا شبیه ربات‌هایی است که در فیلم‌ها دیده‌اید. هر چقدر بیشتر با کازمو بازی کنید او بازی‌های بیشتری به شما ارائه می‌کند.

قابلیت‌های Cozmo:

کازمو با وصل شدن به گوشی هوشمند یا تبلت از طریق وای‌فای کار می‌کند. این ربات از طریق اپلیکیشن مختص خود قابل کنترل است. اپلیکیشن کازمو تا کنون بارها توسط شرکت انکی به‌ روز رسانی شده و هر بار با ایجاد قابلیت‌های جدید برای کازمو، کاربران را شگفت زده نموده است.

Miko 3

دوست رباتی میکو سه آبی روشن

Miko 3 چیست؟

این دوست رباتی تنها یک ربات هوشمند نیست او یک دوست واقعی است چون شما را می‌شناسد، نام شما را صدا می‌زند، شوخی می‌کند، اگر حوصله‌ی شما سر رفت او کنار شماست تا با رقصیدن و بازی کردن شما را سرگرم کند و هر روز سعی می‌کند تا شما را بهتر بشناسد.

بازی کردن با Miko:

Miko مناسب بچه‌ها می‌باشد. او دائماً بچه‌ها را تشویق می‌کند تا هوش خود را به چالش بکشند و با بازی کردن باعث می‌شود بچه‌ها خلاق تر بشوند. البته Miko بیشتر دنبال یک رفیق پایه است تا با هم کلی بازی مختلف انجام بدهند. Miko یادگیری را بسیار آسان می‌کند و از آن برای آموزش بازی محور استفاده می‌شود.

قابلیت‌های Miko:

زمانی که شما از فرزندان خود دور هستید و دل تنگ آنها می‌شوید با استفاده از قابلیت تماس تصویری Miko با آنها تماس بگیرید همچنین Miko از دوربین و سنسورهای پیشرفته برای تشخیص فاصله و لبه‌ها استفاده می‌کند.

Eilik

ربات شخصی ایلیک

Eilik چیست؟

یک ربات شخصی کوچک که شمارو سرگرم می‌کند و همیشه روی میز کار شما درحال شیطنت و بازیگوشی است. این دوست رباتی جذاب سطح جدیدی از ارتباط عاطفی بین ربات‌ها و انسان‌ها را برقرار می‌کند.

سرگرم شدن با Eilik

قابلیت‌ها و بازخوردهای آیلیک باعث دوچندان شدن جذابیت‌های این ربات شخصی می‌شود. وقتی او را لمس کرده و نازش کنید آیلیک با خوشحالی پاسخ می‌دهد و اگر به او ضربه بزنید سرگیجه گرفته، ناراحت می‌شود و یا از این حرکت شما عصبانی شده و با تغییر چهره‌اش عصبانیتش را نشان می‌دهد. آیلیک از بلندی خوشش نمی‌آید برای همین او را از روی میز بلند نکنید تا ناراحت نشود.

همه‌ی این رفتارها نشان دهنده‌ی این موضوع است که Eilik با شما بزرگ شده و رفتارش وابسته به برخورد شما با اوست. یعنی اگر به او توجه کنید مهربان‌تر خواهد شد و اگر به او بی توجهی کنید خشمگین‌تر شده و برای جلب توجه شما شیطنت می‌کند.

Loona

ربات شخصی لونا

loona چیست؟

آیا لونا یک حیوان خانگیست؟ یا یک ربات عادی؟ در واقع باید گفت یک دوست رباتی بسیار باهوش و جذاب است که قطعا شما عاشقش می‌شوید. بازیگوشی و شیطنت‌های لونا همراه با هوش بسیار بالای این ربات شخصی، باعث می‌شود که حتی لحظه‌ای حوصله‌ی شما سر نرود.

زندگی با Loona

وقتی به خانه می‌رسید لونا به استقبال شما می‌آید و زمانی که در خانه قدم می‌زنید شما را دنبال می‌کند حتی اگر او را نوازش کنید مانند یک حیوان خانگی واقعی خوشحال خواهد شد.

لونا می‌تواند به تنهایی سرگرم شود. لونا عطسه می‌کند، خمیازه می‌کشد، در خانه به گشتن و چرخیدن مشغول می‌شود و اشیاء جدید و مشکوک را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 با استفاده از ربات‌ها علاوه بر اینکه بچه‌ها سرگرم می‌شوند، مهارت‌های کاربردی، از جمله برنامه‌نویسی را می‌آموزند و در آینده‌ی شغلی خود از آنها بهره می برند.

بازوهای آشپز رباتیک برنامه‌ریزی می‌شوند تاعملکردی مشابه دست انسان در آشپزی داشته باشند. در اینجا با 7 بازوی آشپز برتر دنیا آشنا می‌شویم
بهترین فیلم‌های رباتی کاور فیلم ai
۱۲ فیلم رباتی و هوش‌مصنوعی شگفت‌انگیز

در این مقاله ۱۲ تا از بهترین فیلم‌های رباتی که علاقه‌مندان به ربات‌ها، هوش‌مصنوعی و فیلم‌های علمی تخیلی هرگز نباید آنها را از دست بدهند را به ترتیب از قدیمی‌ترین معرفی می‌کنیم.

4.5/5 - (23 امتیاز)
مطالب مرتبط بیشتر
 • امیر حسین پاسخ
  28 شهریور, 1401 @ 11:04 ق.ظ

  بسیار جذاب لطفا بیشتر از اینجور پست ها بزارین

  • مجله پیشروبات پاسخ
   28 شهریور, 1401 @ 12:17 ب.ظ

   خیلی ممنون از نظر مثبت شما، سعی می‌کنیم تنوع محتوامون رو افزایش بدیم تا رضایت شما رو جلب کنیم

 • زاهدی پاسخ
  28 شهریور, 1401 @ 11:39 ق.ظ

  مطلب جذاب و منسجمی بود

  • مجله پیشروبات پاسخ
   28 شهریور, 1401 @ 12:15 ب.ظ

   ممنون از شما، نظرات شما باعث دلگرمی ماست

 • امیر اطیابی پاسخ
  28 شهریور, 1401 @ 18:06 ب.ظ

  عالی بود ممنون ازتون

  • مجله پیشروبات پاسخ
   30 شهریور, 1401 @ 17:37 ب.ظ

   ممنون از توجه شما

 • محمد حسن پاسخ
  27 دی, 1401 @ 11:37 ق.ظ

  عالی من عاشق مجله ی پیشروبات هستم

  • مجله پیشروبات پاسخ
   27 دی, 1401 @ 13:16 ب.ظ

   باعث خوشحالی کل تیم پیشروبات هست که شما اینقدر علاقه به ما دارید. ما هم برای مخاطبینمون احترام زیادی قائلیم.

 • مطهره پاسخ
  25 اسفند, 1402 @ 15:46 ب.ظ

  خیلی ربات های جور واجور و عالی بود من کلاس های رباتیک میروم و این ها مخصوصا دکتر آر هم که از بقیه عالی بود اگر میشه مطالب و ربات های بیشتری را یگذاریدبا سپاس فراوان از شما مسئولین محترم

  • مجله پیشروبات پاسخ
   26 اسفند, 1402 @ 9:47 ق.ظ

   سلام مطهره، خیلی خوشحالیم که مطالب ما براتون مفید بوده

 • سینا پاسخ
  10 تیر, 1403 @ 11:24 ق.ظ

  وکتور و ایمو فارسی صحبت میکنند؟؟؟؟

  • مجله پیشروبات پاسخ
   11 تیر, 1403 @ 10:17 ق.ظ

   سلام سینای عزیز هیچ کدوم از این ربات ها توانایی فارسی صحبت کردن رو ندارند.

Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات