رویداد هوش مصنوعی تسلا و ربات انسان نما تسلابات

رباتیک و تکنولوژی | 0 نظر | ۲۰ شهریور ۱۴۰۰
Rate this post
صفحه اصلی » رویداد هوش مصنوعی تسلا و ربات انسان نما تسلابات

رویداد هوش مصنوعی تسلا و ربات انسان نما تسلابات

شرکت تسلا (Tesla Motors) و نرم‌ افزار هوش مصنوعی معروف آن

اگر علاقمند به دنیای خودروها باشید حتما نام تسلا (Tesla) را شنیده‌اید. تسلا موتورز یک کمپانی نوپا است که شاید بیش از آنکه یک کمپانی خودروسازی باشد، یک غول نرم افزاری و هوش مصنوعی است. تمایز بزرگ تسلا با سایر خودروسازان مطرح جهان دقیقا در نرم افزاری است که تسلا توسعه داده است. به کمک این نرم افزار خودروها قادر خواهند بود تا بدون نیاز به راننده، در جاده‌ها و اتوبان‌ها و سطح شهر به صورت خودکار رانندگی کنند. در داخل خودران‌های تسلا کامپیوتر قدرتمندی نصب شده است. این کامپیوتر با پردازش تصاویر دوربین‌ها وسنسورهای مختلف خودرو، الگوها، عوارض شهری، جاده‌ای و محیطی را شناسایی می‌کند. سپس با توجه به نتیجه پردازش این داده‌ها، از طریق کنترل گاز و ترمز و فرمان، خودرو را هدایت می‌کند.

تصاویر دریافتی از دوربین‌های خودران و پردازش‌هایی که نرم افزار هوش مصنوعی تسلا بر روی آن انجام می‌دهد

روز هوش مصنوعی و معرفی پردازنده گرافیکی شرکت تسلا

تسلا هر سال مراسمی را با عنوان “روز هوش مصنوعی تسلا” برگزار می‌کند. در این مراسم مهندسان این کمپانی در نشستی به بیان آخرین دستاوردها و پژوهش‌ها در حوزه هوش مصنوعی، پردازش تصویر و فناوری‌های خودرویی می‌پردازند. تسلا امسال به معرفی یک پردازنده گرافیکی جدید پرداخت. این چیپست به طور کامل به صورت بومی و در کارخانه تسلا طراحی و ساخته شده است. با ورود این پردازنده به خط تولید در واقع نیاز تسلا به پردازنده‌های گرافیکی (GPU) دیگر کمپانی‌ها مرتفع شده و این کمپانی با استقلال بسیار بیشتری به توسعه محصولات خود خواهد پرداخت.

نمایی از ساختار پردازنده گرافیکی ساخت شرکت تسلا

 پردازنده ۷ نانومتری N1 دارای ۵۰ میلیارد ترانزیستور می‌باشد. این محصول بیش از ۱۸ کیلومتر سیم‌کشی را در درون خود جای داده است. قرار است از این پردازنده برای پردازش و محاسبات الگوریتم‌های پردازش تصویر خودران‌های تسلا استفاده شود.

معرفی ربات انسان نما تسلا توسط ایلان ماسک

بخش مهم‌تر این مراسم که توسط ایلان ماسک (Elon Musk) مالک کمپانی تسلا صورت پذیرفت، رونمایی از یک ربات انسان نما به نام تسلابات (Teslabot) بود.

ایلان ماسک در جریان مراسم هوش مصنوعی تسلا، خبر از طراحی و توسعه یک ربات انسان نما پیشرفته‌ را داد. این ربات انسان نما توسط همان کامپیوتری که بر روی خودران‌های تسلا نصب می‌شود، قابل کنترل و هدایت است.

صحبت‌های دکتر علی خورشیدی بنام در برنامه چرخ در باره ربات انسان نمای تسلا

این ربات انسان نما دارای قامت تقریبا ۱۷۲ سانتی‌متری و ۵۶ کیلوگرم وزن است. قرار است این ربات در گروه‌های امدادی، عملیات‌ها و فعالیت‌های پرخطر و همچنین به عنوان کارگر در کارخانه‌ها و برای انجام فرآیندهای تکراری در آینده استفاده شود. تسلابات هنوز در حال توسعه است و در این مراسم از یک مانکن انسانی به عنوان نماد این ربات استفاده شده بود. پیش‌بینی می‌شود که باید چند سالی را تا رونمایی نسخه نهایی این ربات توسط تسلا، منتظر بمانیم. 

سوال و نگرانی اصلی ما این است که:
 آیا این ربات در آینده تهدیدی برای مشاغل انسانی خواهد بود؟ 
 یا موجب ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و پیشرفته برای نیروها و منابع انسانی خواهد بود؟
نظر شما چیست؟

Rate this post
مطالب مرتبط بیشتر
Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات