تزریق بدون سوزن واکسن توسط ربات!

Rate this post
صفحه اصلی » تزریق بدون سوزن واکسن توسط ربات!

تزریق بدون سوزن واکسن توسط ربات!

کمپانی Cobionix و ربات تزریقاتچی

کمپانی کوبیانیکس (Cobionix) یک استارتاپ و شرکت نشات گرفته از دانشگاه واترلو کانادا می‌باشد. این شرکت چند روز پیش نخستین ربات تمام خودکار تزریق عضلانی جهان را معرفی کرد!

این ربات که Cobi نام دارد، در واقع نوعی بازوی رباتیک هوشمند می‌باشد. مراحل تزریق واکسن توسط این ربات به این صورت است:
ابتدا مشخصات بیمار یا متقاضی توسط ارائه کارت شناسایی تایید می‌شود. سپس بازوی رباتیک Cobi ویال واکسن را از یک محفظه درون خود ربات بر می‌دارد. یک سنسور LiDAR در سر بازو برای تهیه نقشه سه بعدی دیجیتالی از بدن بیمار استفاده می‌شود. داده‌های این سنسور از طریق یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای تعیین نقطه دقیق و بهینه تزریق استفاده می‌شود.

تزریق بدون سوزن!

نکته جالب توجه این ربات در تزریق بدون سوزن آن است. ابزار تزریق در حقیقت از یک فناوری جالب استفاده می‌کند. این ربات به جای شیوه تهاجمی استفاده از سوزن، مایع دارویی را با فشار بسیار زیاد از طریق منافذ ریز پوستی وارد بدن بیمار می‌کند.
ایده ساخت این ربات به سال ۲۰۱۹ باز می‌گردد، زمانی که دو بنیانگذار این کمپانی تصمیم گرفتند همزمان با بحران همه گیری کرونا، نقشی در واکسیناسیون و تسریع روند آن داشته باشند. هرچند رباتی که آن‌ها ساخته‌اند فقط برای واکسیناسیون کرونا نیست و می‌تواند در بسیاری از مصارف پزشکی و تزریق‌های گوناگون استفاده شود.

صحبت‌های علی خورشیدی در برنامه چرخ درباره ربات تزریفاتچی

با اتوماتیک و رباتیک شدن تزریقات و واکسیناسیون، نیروهای انسانی و متخصصین می‌توانند روی امور تخصصی‌تری تمرکز کنند و کار تزریق را به دست ربات‌ها بسپارند. از طرفی به راحتی می‌توان این ربات‌ها را در مراکز سیار و نقاطی که از امکانات پزشکی کمتری برخوردارند مستقر نمود.

Rate this post
مطالب مرتبط بیشتر
Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات