۱۰ ربات پیشرفته و خاص

5/5 - (26 امتیاز)

۱۰ ربات پیشرفته و خاص

۱۰ ربات برتر جهان

بالاخره بعد از بررسی و مقایسه‌ی ربات‌های مختلف، ۱۰ ربات پیشرفته و خاص در جهان را پیدا کردیم. در آخر این مطلب بهترینِ بهترین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. البته این رتبه بندی از نظر ما بوده و شاید افراد دیگر نظر متفاوتی داشته باشند.

۱۰- Digit (دیجیت)

ربات دیجیت در حال حرکت

دیجیت ساخته‌ی شرکت Agility Robotics است. این شرکت اولین بار در سال ۲۰۱۶ شروع به ساخت ربات کرد. اولین ربات تولید شده که Cassie نام داشت، قسمت پایین تنه‌ی Digit را تشکیل می‌دهد. هدف از تولید این ربات‌ها دست‌یابی به تکنولوژی ساخت رباتی است که بتواند پا جای پای انسان بگذارد و هر جایی که انسان می‌رود، ربات نیز بتواند او را دنبال کند. البته این شرکت ربات‌هایی در زمینه‌های مختلف از جمله بازرسی خودکار، تحقیقاتی، تفریحی و ربات‌هایی برای جایگزینی با انسان در شرایط خطرناک را نیز توسعه می‌دهد.
۳ سال بعد از تولید Cassie یعنی در سال ۲۰۱۹، Digit وارد جهان رباتیک شد. ربات پیشرفته‌ای که نسبت به Cassie، یک نیم‌تنه‌ پر از حسگر و سنسور به همراه دو بازو برای حفظ تعادل و بلند کردن اجسام، اضافه‌تر دارد. Cassie قسمت پایین تنه این ربات را تشکیل می‌دهد پس Digit هم می‌تواند از موانع عبور و در زمین‌های ناهموار تعادل خودش را حفظ کند.
در کل Digit، ربات انسان‌نمایی است که برای حرکات پیچیده‌تر نسبت به ربات‌های معمولی طراحی شده است. همچنین در ساخت و توسعه‌ی آن از اندام‌ها و حسگرهایی با دقت بالا استفاده شده تا بتواند در شرایط مختلف کارهایی مانند تحویل بسته را انجام دهد.

۹- Pepper (پپر)

ربات پپر در حال دست تکان دادن

۸- Spot (اسپات)

سگ رباتی اسپات

شرکت Boston Dynamics اسپات را با الهام گرفتن از سگ‌ها طراحی کرده است. این شرکت موفق شد ربات چهار پایی با چابکی بی سابقه تولید کند. جذابیت این ربات تنها به چابکی آن خلاصه نمی‌شود بلکه زمانی به اوج می‌رسد که شما ابزار مورد نیاز خود را به آن اضافه می‌کنید و همچنان چابکی و تعادل خودش را حفظ می‌کند.
در نیروگاه‌های برق از Spot برای بازرسی تجهیزات و جمع آوری اطلاعات به صورت مکرر استفاده می‌شود. برای اینکه Spot بتواند کار خودش را به نحوه احسن انجام دهد، تجهیزات مخصوص بازرسی را از نیروگاه را که گاهاً تا ۱۴ کیلوگرم وزن دارند با خود حمل می‌کند.
همچنین اگر نیازی به کنترل کردن این ربات پیشرفته، از راه دور بود، با استفاده از یک برنامه و تبلت می‌توانید به Spot متصل شوید و از طریق دوربین‌های مختلف او را کنترل کنید .
قابلیت جذاب دیگر این ربات قابلیت برنامه‌ریزی آن برای انجام دادن کارهای تکراری در زمان‌بندی مشخص شده است. مثلا بازرسی کردن محیط یا تجهیزات را به او بسپارید و Spot مواردی را به شما نشان می‌دهد که هیچ وقت متوجه آنها نبوده‌اید.

۷- HRP-5P

ربات پیشرفته hrp 5p

HRP 5P توسط یک شرکت ژاپنی برای حل مشکل کمبود نیروی کار توسعه داده شده است. قابلیت اصلی این ربات انجام دادن کارهای سخت اما با پیچیدگی کم است. برای مثال نصب دیوارهای پیش‌ساخته که برای نصب آن‌ها لازم است تا قطعات بزرگ و سنگین را جا به جا کرد.

HRP 5P با قد ۱۸۲ سانتی‌متری، وزن ۱۰۱ کیلوگرمی و ۳۷ درجه‌ی آزادی می‌تواند به راحتی دیوارهای پیش‌ساخته را بلند کند، در جای مناسب خود قرار دهد و آن را به بقیه‌ی قطعات متصل کند.
انگیزه و دلیل دیگری که باعث تولید این ربات شده است را می‌توان، جایگزین کردن انسان‌ها با این ربات برای انجام دادن کارهای خطرناک دانست. کارهایی که می‌تواند به نیروی کار انسانی آسیب بزند، به عهده‌ی این ربات گذاشته می‌شود و کارهایی که نیاز به ظرافت و دقت بیشتر دارند و خطر کمتری برای انسان‌ها به وجود می‌آورد را نیرویی انسانی به عهده می‌گیرد.

۶- Surebna IV (سورنا ۴)

ربات ایرانی سورنا 4

بیش از ده سال پیش محققان دانشگاه تهران اولین نسخه از ربات سورنا را تولید کردند. نسخه‌ی اولیه با ۸ درجه‌ی آزادی و استفاده از چرخ برای حرکت کردن، بسیار ساده و ابتدایی بود. بعد از گذشت مدتی نسخه‌ی جدید با بهبودهایی از جمله قابلیت راه رفتن بر روی دو پا رونمایی شد و در سال ۲۰۱۵ نسل قبلی یعنی سورنا ۳ با توانایی‌های جدیدتر ساخته شد.

در سال ۲۰۲۰ سورنا ۴ معرفی شد که اخرین نسل این ربات تاکنون است. این ربات پیشرفته با ۴۳ درجه آزادی، توانایی تشخیص و ردیابی اجسام را دارد. همچنین سورنا ۴ نسبت به مدل قبلی، کوچکتر و سبکتر نیز شده و با وزن ۶۸ کیلوگرمی و قد ۱.۷ متری می‌تواند سرعت بیشتر و چابکی بهتری داشته باشد.
در ویدیوهایی که محققان از سورنا ۴ منتشر کرده‌اند به وضوح می‌توان دید که این ربات دقت مثال زدنی در تعقیب و گرفتن اجسام دارد. برای مثال در این تصاویر، سورنا ۴ همانند انسان با استفاده از موبایل عکس سلفی می‌گیرد. این توانایی به سورنا ۴ قابلیت کار با ابزار برقی که نیاز به دقت بالایی دارند را می‌دهد.

۵- Aquanaut (آکوانات)

ربات تبدیل شونده‌ی آکوانات

۴- Stuntronic (استوتنرونیک)

ربات آکروبات باز stuntronic

اگر شما هم طرفدار فیلم‌های ابر قهرمانی باشید، احتمالا برایتان سوال شده است که قهرمان داستان چگونه حرکات آکروباتیک و اکشن را انجام می‌دهد؟ یا صحنه‌های پرواز انسان‌ها در آسمان چگونه فیلم برداری می‌شود؟
یکی از جدیدترین و نوآورانه‌ترین روش‌ها را شرکت Walt Disney با تولید Stuntronic ارائه نمود تا ضبط اینگونه صحنه‌ها در فیلم، به کسی آسیب نرساند.

زمانی که استونترونیک به هوا پرتاب شود نمی‌توان تشخیص داد که یک انسان درحال پرواز است یا یک ربات برای همین با یک ویرایش ویدیویی، چهره‌ی شخصیت مورد نظر را بر روی صورت استوتنرونیک قرار می‌دهند. اینگونه علاوه بر امنیت بیشتر، ویدیوهایی که این گونه فیلم‌برداری می‌شوند حس بهتر و واقعی‌تری به مخاطب القا می‌کند.
stuntronic با استفاده از حسگرهای متعدد می‌تواند فیگور بگیرد، برای همین حرکات را حرفه‌ای و دقیق انجام می‌دهد. به گونه‌ای که هر ابر قهرمانی آن‌ها را تایید می‌کند.

۳- Handle (هَندل)

هندل ربات چرخ دار برای انبار داری

اوایل سال ۲۰۱۷ بود که شرکت Boston Dynamics اولین نسخه از ربات Handle را به عنوان یک ربات برای تحقیق و توسعه معرفی کرد. هندل به جای پا از دو چرخ استفاده می‌کرد برای همین می‌توانست سریع‌تر از ربات‌های دوپای عادی حرکت کند و سرعت خودش را به ۱۵ کیلومتر بر ساعت برساند.

یکی از توانایی‌های جذاب هندل پریدن از روی موانعی با حداکثر ارتفاع ۱.۲ متر بود. هندل که از چرخ به جای پا استفاده می‌کرد برای عبور از موانع باید از رو‌ی آنها می‌پرید.

در آوریل سال ۲۰۱۹ نسل جدید ربات هندل معرفی شد که برای استفاده در انبار و به عنوان یک ربات انباردار توسعه داده شده است. این ربات فضای کمی را اشغال می‌کند ولی می‌تواند بارهایی تا ۱۵ کیلوگرم را بلند کرده و در فضاهای تنگ جا به جا کند. هندل می‌تواند با بررسی برچسب روی محموله، محل قرار گیری آن در انبار را پیدا کرده و محموله را در جایگاه مورد نظر قرار دهد.

۲- Atlas (اطلس)

انسان‌نمای چابک اطلس

سیستم کنترل پیشرفته‌ی اطلس و سخت‌افزار قدرتمند آن طوری طراحی شده تا ربات قدرت و تعادل زیادی داشته باشد و همانند انسان چابک رفتار کند.

Atlas از یک سیستم هیدرولیکی بسیار فشرده بهره می‌برد. و با یک باتری سفارشی قدرت زیادی را به اتصالات هیدرولیکی خود انتقال می‌دهد تا حرکات خیره کننده‌ای را انجام دهد.

قدرت زیاد، وزن کم و سرعت بالای این ربات پیشرفته باعث می‌شود تا حرکات پیچیده و جذابی مثل پشتک زدن پریدن و دویدن را با دقت بالا همانند یک ورزشکار انجام دهد. برای اینکه وزن اطلس کاهش یابد بسیاری از قطعات آن توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می‌شود.

۱- Ameca (آمکا)

انسان‌نمای آمکا ameca

شرکت سازنده‌ی  Ameca یعنی Engineeredarts معتقد است که رباتشان پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نما در جهان است که البته ادعای بی جایی نیست.

در واقع توانایی‌های این ربات پیشرفته، بیشتر در هوش‌مصنوعی جذابش نمایان ‌می‌شود. جایی که خط مقدم ارتقای فناوری ربات‌های انسان‌نماست. البته نباید فراموش کرد که هوش‌مصنوعی نیازمند یک بدن مصنوعی شبیه به انسان است و بدون داشتن بخش مکانیکی قوی نمی‌توان به آن یک ربات پیشرفته گفت.

علاوه بر اینکه این ربات برای تحقیق و ارتقاء سطح تکنولوژی ربات‌های انسان‌نما ساخته شده، توانایی جلب توجه در یک مراسم برای کارهای تجاری و یا شگفت زده کردن بازدید کنندگان از یک نمایشگاه را دارد و می‌تواند در شرایط غیر آزمایشگاهی نیز توانمندی‌هایش را به رخ بکشد.

انیمیشن‌های رباتی و پاسخ به دو سوال همیشگی انسان‌ها: آیا ربات‌ها دشمن انسان‌ها خواهند بود یا دوست و متحد انسان‌ها ؟

با بررسی ۸ انیمشین رباتی به ترتیب سال تولید اونها می تونیم تا حدودی به جواب این سوال ها برسیم.

در این مقاله ۱۲ تا از بهترین فیلم‌های رباتی که علاقه‌مندان به ربات‌ها، هوش‌مصنوعی و فیلم‌های علمی تخیلی هرگز نباید آنها را از دست بدهند را به ترتیب از قدیمی‌ترین معرفی می‌کنیم.

هدف از ساخت ربات های صنعتی، کمک به انسان‌ها در انجام کارهای سخت، دقیق، خطرناک و تکراری است.

5/5 - (26 امتیاز)
مطالب مرتبط بیشتر
 • ثریا فکری پاسخ
  15 آذر, 1401 @ 8:55 ق.ظ

  مطلب خیلی جذابی بود

 • سید زهرا پاسخ
  15 آذر, 1401 @ 9:04 ق.ظ

  مطلب خیلی جذابی بود دست شما درد نکنه

  • مجله پیشروبات پاسخ
   15 آذر, 1401 @ 14:57 ب.ظ

   خواهش می‌کنم. خوشحالیم که مقاله مون براتون جذاب بود. حتما بقیه‌ی پست‌هامون رو هم ببینید

 • محمد امین پاسخ
  26 بهمن, 1401 @ 13:04 ب.ظ

  سلام خیلی ربات ها خوبن فقط لطفا ربات های دیگرو هم اضافه کنید به این لیست

  • مجله پیشروبات پاسخ
   26 بهمن, 1401 @ 16:58 ب.ظ

   سلام محمد امین خوشحالم که از ربات ها خوشت اومده. تعداد ربات‌های باحال تو دنیا کم نیست و ما اینجا ۱۰ تا از اونا که از نظر ما خفن ترینا هستن رو معرفی کردیم.

 • صادق همتی پاسخ
  16 فروردین, 1402 @ 15:34 ب.ظ

  خیلی باحالههه اطلس باحال بود

  • مجله پیشروبات پاسخ
   20 فروردین, 1402 @ 10:28 ق.ظ

   سلام صادق سال نوت مبارک باشه به نظر من هم اطلس خیلی جذابه. کلا تولیدات شرکت بوستون داینامیکس بسیار پیشرفته هست.

Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات