مسابقات رباتیک بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران (ایران اپن)

رویدادها | 0 نظر | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲
5/5 - (4 امتیاز)

مسابقات رباتیک بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

گزارش ویژه هفدهمین دوره و اطلاعات هجدهمین دوره

مسابقات ایران اپن سال ۲۰۲۳

۵ سوال مهم در مورد مسابقات ایران اپن یا ربوکاپ آزاد ایران

۱- مسابقات رباتیک ربوکاپ چیست ؟ ۲- مسابقات کی برگزار می‌شود؟ ۳- مسابقات کجا برگزار می‌شود؟ ۴- مسابقات ایران اپن چه لیگ هایی دارد؟ ۵- چگونه می‌توان در این مسابقه شرکت کرد؟در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.  

۱- ربوکاپ آزاد ایران یا ایران اپن چیست؟

ربوکاپ یکی از معروف‌ترین، بزرگترین و معتبرترین مسابقات رباتیک بین المللی در ایران است. این مسابقه به صورت سالانه و در لیگ‌های متنوع برگزار می‌شود و تا به حال خبرهای زیادی در مورد قهرمانی تیم‌های مختلف ایرانی در سال های گذشته در رسانه های ایران و جهان انتشار یافته است.

۲- ربوکاپ آزاد ایران کی برگزار می‌شود؟

این مسابقات هرسال بعد از تعطیلات عید نوروز یعنی هفته‌ی آخر فروردین و یا هفته‌ی اول اردیبهشت برگزار می‌شود و تیم‌های شرکت کننده به مدت سه روز با هم رقابت می‌کنند که در پایان روز سوم تیم‌های برتر مشخص شده و جوایز را دریافت می‌کنند.

هجدهمین دوره‌ی ایران اپن در تاریخ ۲۹ فروردین ماه آغاز می‌شود و اختتامیه‌ی آن روز جمعه ۳۱ فروردین ماه است.

۳- محل برگزاری مسابقات بین المللی ایران اپن کجاست؟

در سال‌های قبل این مسابقات در محل نمایشگاه بین‌المللی واقع در خیابان سئول برگزار می‌شد اما دوره‌ی شانزدهم و هفدهم این مسابقه به دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات منتقل شد و قرار است دوره‌ی هجدهم نیز در این مکان برگزار شود.

برای مطالعه‌ی قوانین و شرایط هجدهمین دوره‌ی مسابقات ایران اپن وارد لینک زیر شوید.

مسابقات ایران اپن شامل چه لیگ‌هایی می باشد؟

مسابقات رباتیک ایران اپن ۲۰۲۳

۵ لیگ مسابقات دانش آموزی ربوکاپ

۱- فوتبالیست

۲- امدادگر

۳- فضای مشترک

۴- Rmrc
۵- دمو

۱۱ لیگ مسابقات دانشجویی ربوکاپ:

۱- میکرو کاوشگر ماه

۲- انسان نمای کوچک

۳- سرویس رسان در کار

۴- ربات‌های پرنده

۵- خودروی خودران

۶- شبیه ساز سه بعدی فوتبال

۷- شبیه ساز دو بعدی فوتبال

۸- شبیه ساز فوتبالیست دو بعدی استارتر

۹- شبیه سازی امدادگر

۱۰- ربات مجازی امدادگر
۱۱- دمو

هفدهمین دوره‌ ربوکاپ آزاد ایران و معرفی کوتاه بعضی از لیگ‌ها

مسابقات ربوکاپ آزاد ایران سال ۲۰۲۳

 امسال نیز این مسابقات به میزبانی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات از ۶ ام اردیبهشت آغاز شد و پس از سه روز رقابت روز جمعه ۸ اردیبهشت ماه گروه‌های برتر مشخص شدند. در این مسابقات بیش از ۱۵۰۰ دانش‌آموز و ۳۰۰ دانشجو در قالب ۳۵۰ تیم و از شش کشور آلمان، روسیه، افغانستان، برزیل، مصر و چین با هم رقابت کردند  
یکی از تفاوت‌های این دوره نسبت به سال‌های قبل برگزاری لیگ میکروکاوشگر ماه برای اولین بار بود.

لیگ امدادگر دانش‌آموزی

مسابقات امدادگر دانش‌آموزی در ربوکاپ آزاد ایران
لیگ امدادگر ماز دانش‌آموزی در دو گروه سنی زیر ۱۴ سال و بالای ۱۴ برگزار شد که در هر کدام ۸ تیم با هم به رقابت پرداختند. این مسابقات به صورتی است که هر تیم باید ربات خودش را در ۳ تا ۴ ساعت سرهم کند و در راندهای مختلف با دیگر تیم‌ها رقابت کند. در هر راند ماموریتی تعیین می‌شود. برای مثال در محیطی شبیه به محیط یک ساختما ربات باید حرکت کرده و مصدوم را به مقصد برساند یا در مسیر حرکتش راه را برای بقیه باز کند. در این مسابقات ربات‌ها با استفاده از سرووموتورهای داینامیکسل راه اندازی شده بودند که این موضوع نشان دهنده‌ی سطح بالای مسابقات است. در آخر باید گفت که به خاطر اهمیت بالای این لیگ، تیم برتر گروه ۱۴ سال به بالا (Secondary) به مسابقات جهانی در فرانسه فرستاده می‌شوند.

لیگ فوتبالیست دانش‌آموزی

مسابقات رباتیک فوتبالیست دانش‌آموزی ربوکاپ آزاد ایران
این لیگ در بخش‌های مختلفی برای گروه‌های سنی متفاوت برگزار شد. اما سناریوی اصلی مسابقات تعقیب توپ و گل کردن آن است. در واقع ربات‌ها با استفاده از امواج مادون قرمزی که توپ از خود خارج می‌کند آن را پیدا کرده و در جهت  توپ حرکت می‌کند. سپس با تشخیص دادن دروازه توپ را به سمت آن هل می‌دهد.
بخش‌های مختلف این لیگ بر اساس وزن ربات‌های شرکت کننده، سن شرکت کنندگان و تعدادی از قوانین نسبت به هم متمایز می‌شوند.

دمو لیگ یا لیگ خلاقانه دانش‌آموزی

دمو لیگ دانش اموزی مسابقات بین المللی ایران اپن
دمو لیگ مسابقاتی بر اساس خلاقیت است که تیم‌های شرکت کننده در آن بدون هیچ محدودیتی برای استفاده از تجهییزات و قطعات خلاقیت خودشان را به رخ می‌کشند. دراین مسابقه تیم‌ها ربات یا وسیله‌ی هوشمند خودشان را در معرض نمایش قرار می‌دهند و داوران ربات‌ها را در چند مرحله از جنبه‌های مختلف مانند ساختار مکانیکی و الکترونیکی و طراحی صنعتی امتیاز دهی می‌کنند. پس از ارزیابی تیم‌ها و امتیاز دادن به ارائه هر تیم، تیم برنده را از بین شرکت کنندگان انتخاب می‌کنند.
در مسابقات امسال تیم رایمند ربات که نمایندگی پیشروبات در شهر کرج است نیز شرکت کرده بود.

لیگ سرویس رسان در کار

لیگ سرویس رسان در کار مسابقات بین المللی ایران اپن
این لیگ به نام لیگ شبیه ساز صنعتی نیز شناخته می‌شود و ربات‌های این مسابقات باید به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت اپراتور قطعاتی مثل پیچو مهره، واشر، پروفیل و … را جابه جا کند و در محل مناسب قرار دهند. مهمترین قابلیت‌های این ربات‌ها قابلیت تشخیص اجسام و توانایی یافتن بهترین مسیر است. تیم‌هایی که بتوانند در این بخش‌ها ربات خود را به خوبی طراحی کنند در مسابقه نتایج مطلوبی می‌گیرند. تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات ربات‌های خودشان را با استفاده از موتورها و سروو موتورهای هوشمند Dynamixel ساخته‌اند که شما می‌توانید از فروشگاه پیشروبات خریداری کنید.

لیگ انسان‌نمای فوتبالیست

انسان نمای فوتبالیست در مسابقات ربوکاپ آزاد ایران
در این لیگ مسابقات فوتبال بین ربات‌های انسان‌نما برگذار می‌شود ربات‌هایی که از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده می‌کنند و پیچیدگی‌های فنی زیادی دارند.  این ربات‌ها به کمک سنسورهای متعدد و الگوریتم ‌های مختلف می‌توانند توپ را دنبال کنند و با ضربه زدن آن را به سمت دروازه بفرستند. هر تیم تا قبل از اینکه ربات را به زمین بفرستد تمام تلاش خودش را انجام می‌دهد و از آنجا به بعد همه چیز توسط ربات اتفاق می‌افتد و ربات‌ها به صورت کاملا اتواتیک بازی می‌کنند تا نتیجه مشخص شود. ربات‌های شرکت کننده در این دوره از موتورها و سرووموتورهای Dynamixel استفاده کردند که علاوه بر تنوع مدلی بسیار زیاد مقاومت زیاد و اصطحلاک کمی دارند..

لیگ خودروهای خودران

مسابقه‌ی خودروی خودران دانشجوییی در ربوکاپ آزاد ایران
این مسابقات دقیقا از دنیای واقعی برگرفته شده است و همه چیز به مقیاس یک هشتم دنیای واقعی تبدیل شدهاست. خیابان‌ها، خط‌‌کشی‌ها تابلوهای رانندگی موانع، چراغ‌های راهنما و رانندگی و حتی خودروها همگی هشت برابر کوچک‌تر از نمونه‌ی اصلی در دنیای واقعی هستند. در این مسابقه ربات‌های خودران باید بتوانند بین خطوط حرکت کنند، تابلوها و علائم را تشخیص دهند، و با موانع برخورد نکنند. همچنین باید بتوانند حق تقدم را تشخیص دهند تا باعث تصادف نشوند.

لیگ میکروکاوشگر ماه

لیگ میکرو کاوشگر ماه در مسابقات بین اللملی ربوکاپ آزاد ایران
این لیگ برای اولین بار با حمایت پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد. در این لیگ تیم‌های شرکت کننده باید به گونه‌ای رباتشان را راه اندازی کنند که بتواند ماموریت‌های ساده‌ای شبیه به ماموریت‌های واقعی در فضا را انجام دهند. در زمین مسابقه اجسامی مشخص شده که ربات‌ها با استفاده از بازو باید آنها را به محل مشخص شده ببرند. همچنین کدهایی در اطراف زمین قرار دارد که با استفاده از دوربین باید بتوانند آن را اسکن کنند. اما این مسابقه به این خاطر سخت است که اپراتوری که ربات را کنترل می‌کند تنها از تصاویر دوربین روی ربات و دوربین‌هایی که داوران مشخص کردند می‌تواند زمین و مسیر حرکت ربات را ببینند.
مدیر برگزاری این لیگ نیز مدیر فناوری‌های پیشرفته‌ی پیشروبات آقای خوشیدی بنام بودند و مربیان پیشروباتی موفق به کسب مقام و جایزه شدند که به همه‌ی این عزیزان تبریک می‌گویم.

لیگ ربات پرنده

ربات‌های پرنده مسابقات ربوکاپ آزاد ایران
ربات‌های پرنده به دو نمونه داخل ساختمان و خارج ساختمان تقسیم می‌شوند. ربات‌های داخل ساختمان به کمک دوربین و هوش‌مصنوعی مسیر را پیدا کند، بتواند مصدوم را تشخیص دهد و از بین موانع مثل پنجره‌ها عبور کند. این ربات‌ها همچنین می‌توانند از روی سطح متحرک یا ثابت شروع به حرکت کنند و پس از پایان نیز یک فرود موفق داشته باشد.

چگونه با ۴ قدم برای شرکت در ربوکاپ آزاد ایران (ایران اپن) یا مسابقات شبیه به آن آماده شویم؟

۱- انتخاب لیگ
مسابقات ایران اپن سال ۲۰۲۳

پیش از هر کاری لیگ های مختلف مسابقات را بررسی کنید و لیگی را که مطابقات بیشتری با توانایی های شما دارد انتخاب کنید. از باختن و شکست در این مسابقات به هیچ وجه هراس نداشته باشید و به یاد داشته باشید تمامی مسابقات فرصت های بسیار زیادی در راستای یادگیری بیشتر در اختیار شما قرار می دهند. لیگ های مسابقات ایران اپن به دو دسته تقسیم می شوند: لیگ های نان ربوکاپ و ربوکاپ. لیگ های ربوکاپ لیگ هایی هستند که در مسابقات خارج از ایران نیز شناخته شده هستند و شرکت در آنها برای شما اعتبار بیشتری به بار می آورد.

۲- جذب سرمایه و اسپانسر مالی
مسابقات ایران اپن سال ۲۰۲۳
جذب سرمایه برای شرکت در مسابقات یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. شما با توجه به لیگی که خواهان شرکت در آن هستید نیاز به صرف هزینه های گوناگونی دارید که شاید خود به تنهایی از پس آنها بر نیایید به همین دلیل حتما باید به جذب سرمایه گذار اقدام کنید.
برای این کار کافی است مزایای گوناگونی که را که از نظر تبلیغاتی برای اسپانسرها با شرکت شما در مسابقات به وجود می آید را برای آنها بیان کنید. برای نمونه پوشش رسانه ای این مسابقات بسیار بالاست و امکان دیده شدن آنها به عنوان حامی علمی در کشور و جهان فراهم می شود.
۳- انتخاب اعضای تیم با تخصص لازم
مسابقات ایران اپن سال ۲۰۲۳
برای شرکت کردن در مسابقات ایران اپن شما نیاز به یک تیم و پشتیبانی علمی دارید برای همین باید از همین حالا شروع کنید تا خودتان را برای شرکت در این مسابقات آماده کنید. حتما به یاد داشته باشید که پذیرش افراد ضعیف در تیم موجب بالا رفتن مسئولیت‌های دیگر اعضا می‌شود و احتمال شکست شما را بالا می‌برد.
با توجه به جوایز ارزنده‌ و اعتبار بسیار زیاد مسابقات بین‌المللی ربوکاپ ایران و راه یابی تیم‌های برتر به مسابقات جهانی فرانسه، افراد زیادی تمایل به شرکت در این مسابقه را دارند و به همین خاطر سطح مسابقات بسیار رقابتی و بالاست.
۴- تهیه تجهیزات لازم
مسابقات ایران اپن سال ۲۰۲۳
 لیگ‌های مسابقات از نظر تجهیزات نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند:
۱- لیگ‌هایی که در آنها از ربات‌های آماده استفاده می‌شود (استاندارد پلتفرم) و شرکت کنندگان به برنامه نویسی و کدنویسی برای آنها می پردازند. مانند: لیگ ربات های فوتبالیست انسان نما که معمولا از ربات نائو یا ربات‌هایی استفاده می شود که دارای دقت بالایی در حرکت هستند. در این گونه ربات‌ها در تمام جهان به طور معمول از سرو موتورهای داینامیکسل استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با ربات نائو و  سرو موتورهای داینامیکسل می‌توانید به سایت پیشروبات نماینده انحصاری ربوتیس کره جنوبی مراجعه نمایید.
۲- لیگ هایی که ربات به طور کامل توسط شرکت کنندگان ساخته برنامه نویسی می شود. بسیاری از تجهیزات لازم در اینگونه لیگ‌ها نیز در فروشگاه پیشروبات یافت می‌شود.
در پایان، در صورت نیاز به هر گونه سوال و پشتیبانی فنی و علمی می توانید با پیشروبات در ارتباط باشید.
5/5 - (4 امتیاز)
مطالب مرتبط بیشتر
Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات