ساخت ربات مارمولک با پرینتر ۳ بعدی و موتورهای داینامیکسل

رباتیک و تکنولوژی | 0 نظر | ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
5/5 - (9 امتیاز)
صفحه اصلی » ساخت ربات مارمولک با پرینتر ۳ بعدی و موتورهای داینامیکسل

ساخت ربات مارمولک با 3D پرینتر و موتورهای DYNAMIXEL

rango lizard robot

حتما انیمیشن رنگو را به خاطر دارید. رنگو یک آفتاب پرست است که به دلیل جذابیت های فیزیکی اش، مثل تغییر رنگ، سوژه ی ساخت این انیمیشن قرار گرفته است. جذابیت خانواده‌ی خزندگان نه تنها در انیمیشن ها و فیلم های علمی تخیلی بلکه در ساخت ربات های حیوان نما نیز  مورد استفاده قرار گرفته است.

به طور کلی ربات‌های حیوان‌نما با ایده گرفتن از ظاهر و مکانیزم حرکت جانوران ساخته می‌‌شوند و کابردهای متفاوتی دارند. یک از جانورانی که تاکنون به دلیل نوع حرکت، بسیار مورد توجه پژوهشگران حوزه رباتیک قرار گرفته است، مارمولک‌ ها هستند.

تیم سه نفره J-Robot Team نیز برای ساخت ربات خود به شبیه سازی مارمولک آورده اند. در فیلم زیر می تواند به طور خلاصه نحوه طراحی، ساخت و کارکرد این ربات را مشاهده نمایید.

قطعات بدنه‌ این ربات از جنس PLA و با استفاده از دستگاه چاپگر ۳ بعدی ساخته و ۲۳ عدد سروو موتور هوشمند DYNAMIXEL نیز در این ربات مارمولکی به کار گرفته شده است.

همچنین این تیم برای ربات مارمولکی، یک دوربین FPV نیز در نظر گرفته‌ است تا تصویر را از دید ربات به اپراتور نمایش دهد.

 

سرووموتور هوشمند «داینامیکسل» محصول شرکت ROBOTIS کره جنوبی و ویژه پروژه‌های رباتیک طراحی شده است. این نوع سروو موتور به کمک پردازنده ARM خود، بازخوردهای  دقیقی را از سرعت دوران، موقعیت شفت و سایر داده های کاربردی  ارائه دهد.

استفاده از این سروو موتورهای هوشمند، راهکاری متداول میان شرکت‌کنندگان مسابقات ربوکاپ و سایر مسابقات معتبر بین‌المللی محسوب می‌شود و بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سراسر جهان از این موتورها به عنوان محرکه اصلی سیستم‌های رباتیکی خود بهره می‎‌برند.

منبع:  J-Robot Team

5/5 - (9 امتیاز)
مطالب مرتبط بیشتر
Generic filters
فقط نتایج دقیق

کلاس‌های آموزشی

اینستاگرام پیشروبات